Knitting Binary – podejście komputerowe do robótek ręcznych

Uwielbiam robótki ręczne; ciągle coś dziergam ale nie zawsze to kończę; jeśli nie podoba mi się to pruję i zaczynam od nowa.  Niedawno przeczytałam interesujący wpis z bloga Chrisity Koch, Enthusiasm na temat robienia na drutach v nauk komputerowych.

Zawsze mówiłam że robienie na drutach ma dużo wspólnego z matematyką.  Już Marzi na blogu Wełniane Myśli pisała o związku matmy i opracowywania wzoru na szal Angular.  Zresztą nie odkrywam niczego nowego, tylko dzielę się moją opinią jako nauczycielka IT i programowania komputerowego.  No właśnie, ale ja też lubię dużo tworzyć; przecież napisanie dobrego programu to sztuka!   Tak jak zrobienie nowego swwtra, szala czy też innego dzieła. 

Loop (iteration) – powtórka – program powtarza się w kółko.  Ja robie na okrągłych drutach ( wkółko lol) no i przecież wzór sie powtarza!  Ale to nie wszystko, loop może być w różnych odsłonach – ‘powtórz to określoną liczbę razy’ (for loop), powtórz sekwencję 10 razy, albo ‘dziergaj dopóki…’ (while, until) uzyskasz odpowiednią długość dzianiny. 

Selection (decision) – decyzja – ‘jeśli dzianina jest za krótka (if), powtórz sekwecje do uzyskania odpowiedniej długosci (i tutaj podłożona (nested) powtórka).  A jesli jest OK (else), zacznij nastepną sekcję (sequence). 
Related image

Okej, bianary to numery  1 i 0.  Tak jak robienie na drutach – prawe i lewe oczka, w różnych odsłonach.  Czasami przekręcone, czasami nie, ale to 1 i 0.  Ale co a narzutami?????? no bo przecież to takie ‘puste oczka tak?  No właśnie, dla mnie te ‘puste’ oczka to tak jak spacja w wordzie.  Komputer ciągle ‘woidzi’ spacje, i one siedzi w pamięci…… nawet gdy my jej nie widzimy. 

No więc teraz już wiesz, jeśli robisz na drutach, to nie tylko wiesz co lewe i prawe oczka, ale znasz matmę i informatykę. 

xx

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s